Vaša pani kvetinárka mi poslala fotografiu, takže viem, že Váš obľúbený kvet je Ranunculus - plnokvetý iskerník ázijský. Obľubujete kytice bez stúh a zelených doplnkov, len kvety naukladané vedľa seba, aby voňali pri tvári všetky naraz. Keď nebude v kvetinárstve Ranunculus, ktorý ďalší kvet Vás poteší?

Moja pani kvetinárka si dala na Vašej kytici veľmi záležať. Bola to krásna kytica. Ranunculus sa mi podobá na Divý mak. S čiernym okom medzi lupeňmi. Najviac sa mi páčia lúčne kvety. Niektoré sú tak prosté a majú pritom tak zložitú kvetnú stavbu.

Počul som, že máte doma koníka, ktorý šteká. Poviete nám o ňom viac?

Je to pes, ale správa sa ako cirkusový kôň. Návštevu víta nadšene a rád vyzve každého, aby mu hodil papek a uteká hneď za ním. Papeky dáva všade, kde sa otvárajú dvere. Naschvál. Keď chvíľu oddychuje, s úľavou skonštatujeme: konečne. Koník a šteká

Komu chutí život, tomu chutí aj jedlo. Nepatríte k tým ženám, ktoré sa po dvoch listoch šalátu tvária, že sa prejedli. Ktorým jedlom Vás potešíme?

Rada jem. Myslím, že keď mám hlad, tak sa tak aj tvárim. Najlepšie jedlo bolo od mojej mamy. Plnený kapustný list. Akékoľvek tradičné domáce jedlo ma poteší.

Vaša záhrada. Kedy je najkrajšia a čo v nej nesmie chýba?

Záhrada je najkrajšia na jar, keď sa zobúdza a všetko pučí. My ľudia rovnako tak. Tiež na jeseň, keď sa rozpije v odtieňoch farieb. Aká by to bola záhrada bez vtákov, krtka, hmyzu. Nesmie mi v nej chýbať vlastné ticho a pokoj.

Vraj má každý človek obľúbené číslo. Ja mám 12tku, lebo má archaický výraz tucet a ešte aj pre niečo veľmi osobné. A vy?

Vy máte 12 tku? Pekné, harmonické. V číslach som mala od 1.triedy zmätok. Počty mi vôbec nešli. Mordovali ma. Napriek tomu sú pre mňa významné. Sčítavam ich na autách, domoch a v dátumoch narodenia. Čísla, s ktorými prídeme na svet, sú podľa mojej skromnej mienky dané. Sú podľa plánu a majú pre nás hlboký nerozpoznateľný význam.

Ak vybrať musíte na koncert, zvolíte sukňu, šaty alebo nohavice?

Niekedy dám dohromady oboje. Závisí to od nálady a ročného obdobia. Mama ma tak obliekala do škôlky. Hovorievala: Keď sa oteplí, dáš dole nohavice, keď ostane zima, tak sukňu. Lenže ja som na to v zápale hry nemala čas. Obliekam sa tak rada aj na koncerty.

Ste veľmi sčítaná. Podčiarkujete si v knihách myšlienky? Ak áno, prečo to robíte?

Nemyslím, že som sčítaná, ale ďakujem Vám. Podčiarkujem si myšlienky, aby som na ne nezabudla, aby som si ich následne mohla znova nájsť, keď ich budem potrebovať niekomu alebo sebe pripomenúť.

Máte doma dvoch mladých kráľov. Logicky ste teda kráľovná. Čím je výnimočné Vaše kráľovstvo.

Moji synovia sú silní poznaním. Nadaní a citliví. Leniví vedia byť tiež ako králi. Vyžadujú si pozornosť a pochvalu a ja im zveľaďujem celé kráľovstvo za všetko, čím pre mňa sú.

Mám pocit, že Vás nikto naozaj nepozná. Nedovolíte to. Je niekto, kto Vás pozná tak, že je pri ňom vzduch dýchateľnejší?

Je Niekto.